Családi nap 2011 CSALÁDI VETÉLKEDŐ 2011-06-19

Kedves Kincsesbányai Családok!

Vetélkedőre hívjuk és várjuk Önöket 2011. június 25-én, szombaton 16 órára. Jó idő esetében az iskolapályán, esős időben a Művelődési Házban tartjuk. garantáltan jó szórakozásban lesz részük, ha elfogadják meghívásunkat! Nem feltétlenül szükséges, hogy ugyanabból a családból álljon a csapat, az utcabeliek, vagy a szomszédok, rokonok is besegíthetnek. A lényeg, hogy egy csapatban több korosztály is képviselve legyen. Választhatnak maguknak akár „fantázia” családnevet is.

A bemutatkozást rövid versikébe kell foglalni, amiben minden csapattag nevének kell szerepelni. (Ezt előre is megírhatják. Akár csatakiáltást is kitalálhatnak, vagy a csapat jelmondatát. Ezek mind plusz pontot jelentenek.)

Nem csak az ügyességüket, fizikai állóképességüket, de a humorérzéküket és a lélekjelenlétüket is próbára tesszük.

Kíváncsiak vagyunk arra is, mennyire ismerik településünket. A kérdéseket és válaszokat – amiből felkészülhetnek -, megtalálják e kiírás után. (A vetélkedőre írásos anyagot behozni tilos!)

Nevezni lehet a Családi Nap rendezvénye idején 16 óráig Nagy Istvánnénál, Major Ivánnénál és Szolga Ferencnénél. Az eredményhirdetés, az Emlék lapok és jutalmak átadására kb. 18 órakor kerül sor a Művelődési Házban.

Nagyon várjuk a BÁTOR JELENTKEZŐKET és Mindenkinek jó versenyzést, jó szórakozást és sok sikert kívánunk!

Kincsesbánya, 2011. június 19.              Üdvözlettel: a Kincs Kultúra Sport Egyesület

 

 

Kérdések és válaszok

  1. Soroljon fel 5 utcanevet Kincsesbányáról! ( Az öt név 2 pontot ér, minden további 5 utcanév + két pont)
  2. 2. Mi volt régen az Emlékmű – domb neve? ( Kincsesi u. 34. fölötti domb, régen Tábor-hegy,  és később Bitó-hegy volt).
  3. 3. Mutassa meg, merre van a Szeg-hegy, és mi található rajta? ( Alsó-Kincses és Felső-Kincses között, víztároló medence van a tetején.)
  4. Hol van a Meluzina-fürdő? (Az üzemi út Rákóczi utcával ellenkező oldalán lévő bokros részben. Meleg vizű forrás volt, a Pappenheim grófok építették.)
  5. Hol van a Vaskapu szoros? (A Vaskapu-hegy és az Ó-hegy között, ahol Kincsesbánya felől haladva először lehet meglátni a Víztárolót.)
  6. Mik azok a tatárkövek? (Az üzemi út Moha- rakodóhoz közelebb eső szakaszának két oldalán (Tatár-hegyen) látható hatalmas homokkövek. Ezek láthatóak a Polgármesteri Hivatal, a Virágbolt és az Alessio előtt is.)
  7. Miért tatárkő a nevük? (Ezek a kövek kővé vált tatárok a monda szerint.)
  8. Mi volt a településünk neve, mielőtt Kincsesbánya lett? (Kincses-dűlő)
  9. Honnan kapta a nevét Kincses –dűlő? (A Szent László pénzéről, vagyis a megkövesedett tengeri élőlényekről, amik pénzérméhez hasonlítanak.)

10. Milyen mondák fűződnek ezekhez a megkövesedett „pénzérmékhez”? („Két monda szól róluk. Az egyik apróbbakról regél, s azt beszéli, hogy volt e földnek egykor egy kegyetlen ura, aki gazdag lencse termését Úrnapján arattatta jobbágyaival, és ezek megátkozták a vetést, és az egész lencsetermés kővé változott. A másik a nagyobbakról azt tartja, hogy mikor a tatár rárontott szerencsétlen hazánkra, és száguldva űzte hegyen-völgyön keresztül a vidék lakóit, Szent-György birtokosa magával vitte pénzkészletét, és hogy a tatárokat az üldözésben némileg feltartóztassa, elszórta pénzét, s míg az ellenség annak összeszedésével foglalatoskodott a birtokos tovább menekült, de a prédául dobott érmek egytől-egyig kővé változtak.)  Részlet: Károly János: Fejér Vármegye Története c. könyvéből

11. Hol volt templom az Árpád-korban a mai Kincsesbánya területén? (Atya-puszta)

12. Miért hívhatják Rákhegyet Rákhegynek? ( A Galya – pataknak olyan tiszta vize volt, hogy a rákok tömegesen éltek benne. Az égerfák zegzugos gyökerei között tanyáztak. A rákász mesterség virágzott a Galya-patak mentén.)

13. Mióta önálló település Kincsesbánya? (1966.január 1.)

14. Ki volt az első tanácselnöke Kincsesbányának? (Vrestyák János)

15. Kik voltak utána a tanácselnökök és polgármesterek? (Fröschl ………., Nagy Istvánné, Erni Jakab, Vázsonyi Zoltán, Bajkai János)

16. Ki a jegyzője Kincsesbányának? (Kovács Edit, Szili Gyula most kezdi meg nyugdíját)

17. Kik a képviselők? (Alpolgármester: Sashalmi Endre, képviselők: Czövekné Duduma Ildikó, Lakatos János, Szatzker Csaba,Vadkerti Ferencné, Zsobrákné Balogh Mária.

18. Ki most az iskola igazgatója és ki a helyettese?(Minden további két dolgozó megnevezése 1-1pont)

19. Ki az óvoda vezetője? (Minden két további dolgozó 1-1pont)

20. Melyik településsel alkotunk körjegyzőséget? (Isztimér)

21. Közigazgatásilag hová tartozott Kincsesbánya 1966 előtt? (Guttamásihoz)

22. Mit bányásztak és bányásznak jelenleg is Kincsesbányán? (bauxitot, jelenleg üveghomokot)

23. Ki a Homokbánya vezérigazgatója? ( Paksi Zoltán)

24. Hol bányásztak először bauxitot Kincsesbánya területén? (Kincses I. külfejtés, Felső – Kincses)

25. Ki volt Povolnik Mihály? (Ezt mindenki nyomozza ki, a rokonsága még él Kincsesbányán).

26. Melyik volt az első mélyművelésű bánya? (Kincses I. A Balikóék mögül egészen a volt szeméttelepig  - amit mostanában számoltak fel-   húzódott.)

27. Kik dolgozták fel a bauxitbányászat történetét és mi a könyv címe? (Bauxitbányászat Fejér megyében 1926-1976: Szerzők: Kovács János - Nemes Vilmos-Örsi András. Ez a könyv a kincsesbányai könyvtárban megtalálható.)

28.  Hol található a közelben alumínium ipari és bányászati múzeum? ( Székesfehérvár, Köfém lakótelep és Gánt.)

29.  Mi a neve annak a bányarésznek, amelyben először jelent meg a meleg víz, és az  kb.hány fokos volt?( Bitó II.Bányüzem (a homoküzem felé haladt a vágat) 30-35 fokos.)

30.  Sorolja fel a bauxittelepek neveit. (Kincses I. Bitó I. külfejtések, Szeghegyen a Bitó V. külfejtés, mélyművelésű mezők: Kincses, József, Rákhegy és Bitó).

 

Kedves leendő Versenyzők!

Minden csapatban három kérdést kell húzni, a három témakörből. Az első a település múltja, a második témakör a jelene, a harmadik pedig a bauxitbányászattal kapcsolatos. Minden csapatnak egy alkalommal lehetősége lesz pótkérdést is húzni, ha az először kihúzottra nem tud válaszolni.

Ezen kívül még hat gyakorlati próba vár a bátor jelentkezőkre, amit most nem teszünk közzé. Kéjük, hogy kényelmes, sportos ruhába jöjjenek, mert a feladatok nagy része ártalmas lehet a „szép ruhára”.

Még egyszer felhívjuk a figyelmüket, hogy a bemutatkozó versikét már előre meg lehet írni, ez pontelőnyhöz juttatja azokat, akik megfogadják a tanácsunkat. Előnyt szerezhetnek azok is, akik alaposan tájékozódnak a fenti kérdésekről.

Nagyon várjuk a kedves Versenyzőket! A legügyesebbek értékes jutalmakat is kapnak az Emlék lapok mellé.

Találkozunk szombaton (jun.25-én) 10 órakor a megnyitón!


Impresszum
Te vagy a(z) 4254374 látogató
A weblapot készitette
Elérhetőségünk: | 8044 Kincsesbánya Kincsesi út 39. | e-mail:

Betöltési idő: 0.111 másodperc